WWW.BAXPARTA.CZ

Společenská rubrika

Lakros je teď v řiti. Ale jsou tu lidi, díky kterým vypadá budoucnost nadějně, říká Adis

Adis

Adis předvádí jednu z jeho nových tréninkových metod, které mají oživit český lakros. Tak uvidíme.

Foto: Neznámý vojín

Ve svém inauguračním proslovu jsi zmínil, že se ti nelíbí úroveň lakrosu. Co konkrétně ti vadí?

Když vidím zápasy v lize, a bohužel někdy i na mistrovství republiky, tak není moc na co koukat. Hrozně moc lidí si neumí nahrát v běhu, sebrat míček. Pak lakros vypadá trošku jako pozemní hokej. Může za to taky částečně hřiště. Letná, Vypich, ani Pankrác tomu nepřidají.

Druhá věc je nějaká taktika, obrana. Tam jsou ty nedostatky ještě horší. Máme tři čtyři týmy, co umí hrát opravdu pěkný lakros. Tím myslím, že jim to nepadá, hrají kombinačně, dostatečně tvrdě brání. A to je prostě hrozně málo. Těžko můžu vzít někoho nového, že mu ukážu lakros, aby se mu to zalíbilo a chtěl to taky začít hrát.

A fakt máš pocit, že je to výrazně horší než třeba před deseti roky? Mně míček padal z lakrosky vždycky…

Mám. Ne teda před deseti lety, ale ještě dřív to bylo lepší. Když jsme začínali, tak jsme na turnajích koukali na týmy jako Šedý vlk, Steams, Minnesota, a učili se od nich, jak to hrát. A taky jsme je chtěli porážet, takže jsme si šli občas hodit.

Dneska v pražské lize Brutal hraje na půl plynu a soupeři si to jdou tak nějak odbýt (nemluvím samozřejmě o Gusanu a částečně o Cyklonu) a mají radost, když to není o 20. Nebo se vůbec nesejdou, protože proč by chodili na předem prohraný zápas.

V tomhle má velkou výhodu moravská liga, kde všichni ty špičkové týmy vidí a učí se od nich. A ani těm Iktočante to nikdo nechce pustit zadarmo, takže se musí snažit.

A taky holky mají, co se týče vyrovnanosti úplně super ligu. A ani těm Fabiánkám to nikdo nechce dát zadarmo:-).

A jak to chceš změnit?

Já chápu, že lakros hraje většina lidí jen jako doplněk svých dalších aktivit. Takže nějaké tréninky vícekrát týdně je utopie. Ale musíme lidem nabídnout aspoň něco.

Proto teď na podzim vedu každý čtvrtek od 18 hodin trénink na Pankráci. Přijít může každý, kdo se chce zlepšit. Na prvním bylo asi 13 lidí a docela se snažili. Doufám, že přijdou zas, a že to časem poznají na svojí hře. Nebo si sem tam dají trénink ve vlastním týmu.

A chci najít pár lidí, kteří budou dělat něco podobného, například na Moravě už jeden adept je. Bude to mít složitější kvůli vzdálenostem, ale zvládnout se to dá. Mladí jsou v Zábřehu, Lanžhotě, vypadá to, že v Brně a snad pomůžeme restartovat Mikulov. Ideální by bylo zajet občas do Strašic nebo do Unhoště a pomoct jim s tréninkem.

A to je všechno?

Je potřeba natočit nějaká videa s ukázkou, jak lakros hrát, ať si to může zkoušet i někdo, kdo nemá kontakty v Praze nebo na Moravě. Je to samozřejmě složité, protože neexistuje žádná metodika. Takže to musíme vymyslet.

Taky jsem přestoupil do mladého týmu Tajfun a doufám, že je něco naučím.

A pak na nějakou trenérskou práci musí být peníze. Proto budeme přes SALH žádat o dotace na trénování mládeže pro trenéry. Podmínky co nejdřív zveřejníme.

Máš nějakou představu, jak pohnout s kvalitou rozhodčích?

Měli jsme představu, že se vybraným rozhodčím dá 500 Kč za zápas, ale skoro nikdo neměl zájem pískat těžké zápasy. Nebo neměl čas. Takže budeme pokračovat ve školení, výkladu pravidel a tím ve sjednocování metru. Pokud lidi přišli na seminář, tak si aspoň přečetli pravidla a něco málo to v nich zanechalo. Snad:-). A snad někoho napadne něco lepšího, já sám momentálně nevím.

Na kongresu jsi zmiňoval, že chceš točit i ukázková videa, která by ale mířila mimo lakrosovou obec. K čemu to?

Ukážu to na příkladu. Nějaký oddíl si koupí lakrosky a začne se lakros učit samostudiem. My jim to můžeme usnadnit a dát jim návod do úplného začátku, jak se to má dělat. Třeba jim to půjde dobře, a třeba začnou hrát s náma nějakou ligu.

Já si samozřejmě nemyslím, že vím o hraní lakrosu všechno. Takže si k tomu pozvu experty, kteří mi pomůžou.

Na kongresu jsi taky zmínil, že chceš nějak jednat s výrobcem lakrosek panem Vávrou. O čem?

To je prosté. Chci, aby vyráběl lakrosky, se kterýma se dá hrát. To, co teď prodává….. budu s ním jednat, takže zatím bych se s dovolením dalšímu hodnocení vyhnul:-).

Z lakrosu během pár sezon zmizelo několik týmů. Už na turnaje moc nejezdím, ale mám dojem, že kromě Heřmaniček to s účastí týmů také není valné. Máš nějakou představu, co s tím?

Tak jezdi:-).

To je problém. A tady tápu. Nařídit to nemůžu, servis na turnajích nabízíme slušnej…

Uvažovali jsme o obnově Hiawathova poháru s vidinou třeba postupu na mistrovství republiky, ale to v současné situaci nedává smysl. Týmy hrají v různě slátaných sestavách a na mistrovství republiky je musíme skoro prosit.

Musíme asi počkat, až začnou jezdit ti mladí. Pak to třeba zláká i ty starší. Jediné, co chci udělat hned, je poskládat termínovou listinu na celý příští rok už teď, ať si to lidi můžou naplánovat.

A taky si můžeme zažádat o peníze a ještě zvýšit komfort turnajů. Napadl mě třeba společnej autobus na turnaj.

Zdá se mi, že v 1. ženské a žákovské lize furt tak nějak bublá nespokojenost mezi ženami s tím, že s nimi hrají kluci. Že z neškodného chlapečka se během sezony může stát habán, který komplet změní styl “ženského” lakrosku. Jaké to má řešení?

Částečně se to vyřešilo pravidlem, že pokud kluk hraje první ligu, nemůže zpátky do ženské.

Děti někde ohrávat musíme. Zaráží mě ale jiná věc. Tak nějak bublá nespokojenost, ale na kongresu, kde se to řešilo, měly ženské týmy 1 (slovy jednu) zástupkyni. Ta tam chudák v telefonu lovila noty od většiny dalších týmů, jak má hlasovat.

Takže k žádnému lobování za jiné návrhy ani nedošlo. Možná by v rámci nějaké diskuse holkám prošel pro ně výhodný návrh...

Adisu, je něco, co bys chtěl probrat, a já se na to nedokázal zeptat?

Mám nějaké drobné cíle ještě. Chtěl bych znovu rozjet lakros v Mikulově, když už se tam hrál na velmi slušné úrovni (a vypadá to nadějně).

Taky chci, aby jedno mistrovství republiky pořádali Strašice, nejlépe už 2019. Teď jim lakros krásně jde, tak třeba to namotivuje nějaký další mimopražský tým.

A taky jsem zaslechl o pár mladých z Benešova, co chtějí hrát. Ta podpora těmhle týmům je cesta, jak lakros oživit a udržet.

Docela mě potěšilo, že kohokoli jsem oslovil s plánem nějaké spolupráce nebo s prosbou o pomoc, tak jsou všichni ochotní něco udělat. To mi dává optimismus, že to s lakrosem do budoucna nevypadá tak zle.

*-*
21. 9. 2018Zobrazit všechny komentáře k článku  |  Přidat komentář
Autobus .. K. 20. 1. 2019
Málo nás Mafák 11. 10. 2018
trénink štěpis 29. 9. 2018
m -- 21. 9. 2018
Copyright © Böda, 1998-2014 mailto: baxparta@email.cz