WWW.BAXPARTA.CZ

Společenská rubrika

MAKE 1PLL GREAT AGAIN!

Výkonný výbor SALHu reaguje na počet týmů v pražských ligách a navrhuje pár variant, co se s tím dá dělat, aby se nám hrálo co nejlíp. A připomínáme, že je tu hřiště na Pankráci, kde můžete hrát.

Poté, co se pár družstev rozpadlo, je 9 týmů v 1PLL a 6 týmů v 2PLL. Je to trochu nepoměr a vede to k paradoxním situacím, kdy týmy nechtějí postoupit z 2L nahoru a v první lize se naopak těší na sestup a pohůdku v další sezóně. Rozdíl mezi koncem tabulky v 1L a prakticky celou 2L není moc velký a 1L celkově ztrácí prestiž. Přitom by to mělo být naopak – týmy se musí chtít hecnout a udržet se v 1L nebo se slávou postoupit o úroveň výš. Varianta 0 je nedělat nic, ale protože my makáme, tady jsou naše návrhy pro celkem 15 týmů:

Varianta A: 6 týmů v 1L tříkolově (15 zápasů), zbytek v 2L dvoukolově (16 zápasů).

Tahle varianta víceméně zachovává počet zápasů, ale v 1L koncentruje lepší týmy a zápasy budou vyrovnanější a zajímavější. V 2L je prostor pro týmy, které hrají bez ambice postoupit, ale zvyšuje se konkurence mezi týmy, které 1L hrát chtějí a musí se tak hecnout a bojovat o postup.

Varianta B: 7 týmů v 1L dvoukolově (12 zápasů), zbytek v 2L dvoukolově (14 zápasů).

Celkem se hraje méně zápasů, což má jeden zajímavý přínos - nemuselo by se hrát před změnou času a na podzim od půl páté. Hodně lidem tenhle čas nevyhovuje, tak dáváme na zvážení. Varianta respektuje, že v 1L je méně týmů než v 2L.

Varianta C: 7 týmů v 1L tříkolově (18 zápasů), zbytek v 2L dvou/tříkolově (14/21 zápasů).

Pokud chcete hodně lakrosu, tahle varianta je pro vás, ale bude se hrát do pozdního podzimu a od brzkého března. Opět v 1L je méně týmů než v 2L.

Systémové řešení by byl plán, jaký se bude hrát systém lig v závislosti na počtu přihlášených týmů. Každá varianta počítá s tím, že se Kongres předem dohodne na snížení týmů v 1L a změny budou účinné od začátku sezóny 2018/2019. Baráž se hrát nebude, podle našich informací ani žádné týmy z vrcholu 2L nechtějí postupovat, takže jen sestoupí několik týmů z 1L podle zvolené varianty.

Otvíráme tímto tedy veřejnou konzultaci. Diskutovat můžete na Baxpartě nebo lépe na Facebooku SALHu (https://www.facebook.com/groups/1210956458939544/). Následně VV připraví návrh, o kterém nechá hlasovat na mimořádném Kongresu těsně před vyhlášením, tj. 28. června. Předpokládáme rychlý proces, abychom se mohli věnovat oslavám konce ligy.

Dále s tím souvisí často vznášená otázka, jak nominovat týmy na mistrovství. Pokud bude v 1L 6 týmů, nemá cenu je posílat všechny na MR. Navíc lakros v Moravské lize je poslední dobou na výrazném vzestupu a troufám si říct, že týmy ze středu tamní tabulky jsou velmi konkurenceschopné týmům, které mají možnost jet na MR z 1PLL. Dále, mít 8 týmů na MR by sice bylo hezké, ale už dlouho se nestalo, že by se všechny týmy ze svých umístění chtěly zúčastnit. Navíc hrát 5 velmi těžkých zápasů za víkend, třikrát 2x 20 minut a dvakrát 2x25, je zátěž, která některým týmům komplikuje účast, pokud mají třeba jen dva hráče na střídání. Navrhuji tedy snížit počet týmů na MR na 6; 3 týmy z 1PLL a 3 z MLL. Toto lze vyřešit na podzimním kongresu.

Hřiště

Delší dobu se řeší kvalita hřišť a SALH podporuje týmy, které si našly svoje domácí hřiště s kvalitním povrchem. Nyní nabízíme všem hrací plochu na fotbalovém hřišti v areálu TJ Reitknechtka na Pankráci. Nic jiného se tam nehraje a hřiště nám je k dispozici, jsou tam šatny, WC a sprchy, můžeme si tam do kůlny zamknout sítě a lajnovačku, je to kousek od metra Pankrác, dá se tam parkovat bez problémů s LPG, zápasy Sparty, pivním festivalem nebo s nevrlými domorodci, hned u hřiště je stánek s pivem a grilem a povrch je 60 % tráva, 40 % škvára. Povrch rozhodně není horší než na Vypichu nebo na Letné, a navíc, pokud by se nám povedlo sem přesunout větší počet zápasů, máme alespoň nějakou šanci se v budoucnu domluvit s místní TJ a do zlepšení povrchu investovat. Na místě jsou i sloupy na umělé osvětlení, které teď sice nefunguje, ale i to je možnost, kterou bychom mohli mít v případě silnější spolupráce. Letos na hřišti hrál jen tým bru.TAL na zkoušku a uskutečnil se tam HAHA turnaj, takže jsme TJ snad přesvědčili, že jsme slušní sportovci, které tam chtějí mít. Jedinou výhradu máme k tomu povrchu, ale jak psáno výše - rozhodně to není horší než na co jsme zvyklí a oproti jiným místům má tohle zajímavou perspektivu. Potřebujeme ale vědět, že je to perspektiva pro výraznější počet týmů. Na místo se vejdou dvě hřiště vedle sebe a šlo by na něj přesunout cca polovina všech ligových zápasů. Za hřiště se platí 500 Kč za hodinu, což dosud hradil SALH. Ten ostatně přispívá týmům i na jejich vymazlená hřiště s umělou trávou, kde se ale cena pohybuje od 1200 Kč výše. Pokud by na Pankráci hrálo více týmů, mohli bychom zkusit domluvit s TJ roční paušální nájem a neřešit hodiny, navíc by se tam dalo chodit na tréninky před zápasy, což se mimochodem taky snažíme nějak organizovaně zavést. Než budeme moct s TJ vyjednávat o podmínkách na příští sezónu, potřebujeme vědět, kolik týmů chce na Pankráci hrát - dejte mi to prosím vědět do 15. června. Na základě toho pořešíme s TJ nájem a budeme vědět, zda bude moct SALH platit za hřiště zcela nebo alespoň z větší části za menší spoluúčasti týmů. Není v možnostech SALHu platit všem týmům hřiště s luxusním povrchem. Spíše preferujeme posílit spolupráci s TJ a dobré podmínky si tam vybudovat sami. K tomu ale musí TJ vidět, že je tu sportovní perspektiva i na naší straně, tak se zkuste rozhoupat, domluvit se v týmech a pojďte hrát na Pankrác.

Calimero a VV
8. 6. 2018Zobrazit všechny komentáře k článku  |  Přidat komentář
změny v soutěžích Dan 10. 6. 2018
nové návrhy Jarmila 8. 6. 2018
Copyright © Böda, 1998-2014 mailto: baxparta@email.cz