WWW.BAXPARTA.CZ

Ohlasy Kongresu

Kongres potvrdil, co bafuňáři zrušili. Helmy jsou nepovinné

Jako poslední bod kongresu se probíral návrh Verči, aby kongres vrátil v platnost povinnou ochranu očí pro hráče, kteří se registrovali před rokem 2007. Tedy aby se vrátilo v platnost to, co námi zvolení bafuňáři svévolně zrušili, aniž cokoliv někomu řekli. No a kongres návrh Verči neschválil, čímž posvětil to, co námi zvolení bafuňáři svévolně zrušili. Pro Verčin návrh bylo 7 hlasů, proti bylo 17. Jak každý soudný lakrosák cítí, je to rozhodnutí špatné. Ale tak už to prostě je. Každý, kdo je starší 18 let a nemá brýle a je mu fuk, jestli někdy uvidí, může hrát bez helmy či lakrosových brýlí.

A když už jsme začali od konce, tak to tak taky dojedeme. Před hlasováním o povinné ochraně očí se Guma nechal slyšet, že by uvítal zřízení institutu trenéra či nehrajícího hráče či něčeho takového. Hraje to roli u dětských týmů, kde někdo (Guma) zařizuje různé věci (píská, trénuje apod.), ale není na soupisce. Něconěconěco. Matyáš ho vyzval, aby to sepsal a připravil jako návrh pro další kongres.

Guma také chtěl nějakou předregistraci mladého potěru, což se ukázalo že jde, i když to vypadalo, že to nejde, ale jde. Říkal Eddie.

Před tím prezidentující Matyáš krátce pohovořil o možnostech hřišť s umělým povrchem. Minulou sezonu to Trilobiti nebo kdo prošťouchli na Praze 6. Prostě radnímu pro sport napsali dopis a dostali dotaci. Letos to chtěli udělat zas, ale nějak zasklili nějaký termín, takže nic, ale Matyáš tím chtěl poukázat na to, že je možné získat prachy na kvalitní hřiště a že on, jako SALH, je hotov otisknout razítko instituce na žádost o dotaci, pokud si to nějaký tým sesmolí. Konec konců Bílí orli už se na jednom hřišti s umělkou zabydleli, tak proč to nerozšířit.

Ještě před tím si Žofka stěžovala na dorůstající dorost v ženské a žákovské lize, že ti malý kluci už zase nejsou zas tak malý, ale že jsou to už velký chlapi, proti kterým se nedá hrát. Se to vyřešilo tím, že tihle hoši už kvůli svému věku hrát ŽŽL nemohou a do dalšího dorostu dorostu je snad klid.

Ještě před tím informoval Matyáš o vzniku nového moravského týmu Medvědi Holešov, což jsou prý samí mladí sympatičtí ogaři, kteří chtějí prominout na první sezonu registrační poplatek, bo jsou chudobní. Nikdo proti rozvoji moravského lakrosu nebyl, takže jo.

Ještě se hovořilo o tom, že SALH má letos poměrně hodně peněz (103 tisíc) na podporu lakrosových hráčů do 18 let. Je možné za to mládežníkům pořídit cokoliv: výstroj, výzbroj, výčep. Hovořilo se o lakrosových soustředěních, dětských turnajích apod. Pokud máte dětský tým nebo mladé hráče v týmu, domluvte se s Matyášem na tom, co je možné a co ne. Ten výčep asi ne.

Ty prachy jsou od České lakrosové unie, která je vybírá z výherních automatů. To jen kdyby se někdo ptal. Čím víc českolakrosových mladých hráčů bude registrováno u České lakrosové unie, tím víc dostane SALH dotaci na mladé hráče. Rozhodně však nedoporučuju začít hrát automaty, je to cesta do pekla.

A ještě před tím Ziki za iniciativu za obrodu rozhodčích představila další vývoj v oblasti snah na zlepšení pískání. Chystají se dva semináře pro rozhodčí (konec února a začátek března), které budou otevřené široké lakrosové veřejnosti. Bude tomu velet Adis, s dopomocí Eddieho a Buratina. Součástí semináře bude výklad pravidel, video s příklady (ne)dobré praxe, bude se hovořit i o pohybu rozhodčího po hřišti a celkově to je věc, kterou by si nikdo neměl nechat ujít. Na konci bude test a kdo jej splní obstojně, může si požádat o zařazení mezi tzv. delegáty, tedy rozhodčí, které rozhodcovský výbor bude delegovat na vypjaté zápasy. Takový delegovaný delegát to bude mít dobré, protože kromě 100 Kč za pískání dostane ještě příplatek 400 Kč na ruku coby přímou odměnu za výkon.

Čili pískání pak už začíná být i zajímavá aktivita před tím, než jeden vyrazí do knajpy.

Zároveň zazněla myšlenka, že do tohoto se mohou zapojit i hráči, kteří již aktivně nehrají – výhodou může být jejich zkušenost a tydle věci.

Ještě před tím se volili bafuňáři. Výkonný výbor je ve složení Matyáš, Danko a Eddie, za Moravu rezignoval Martin Neumann, ale dosadil Sašu Kobzovou. Česká disciplinární komise je Vladek, Guma a Verča. Rozhodčí a revizní komise je Štěpis, Zak a Ziki.

Ještě před tím už nebylo nic. Takže to je celé. Ještě před tím.

*-*
6. 9. 2016


Komentáře k pravidlu:


Jaks na to přišel, mudrlante? Jako soudný lakrosák cítím, že je to správné rozhodnutí. Poměr 17 ku 7 je výrazný, to je demokracie, hochu. Smiř se s tím a buď rád, že ti nezakázali nosit dobrovolně helmu. Trošku uber z té demagogie.

Jožin
7. 9. 2016

ještě k helmám pro děti do 18ti let, já bych jim odhlasovala - povolila, že mohou mít místo helmy v ŽŽL i jen lakrosové brýle - dostatečná ochrana očí , páč některé mladé slečny, než aby vzaly helmu, jdou hrát jiný sport a to je škoda !!!

Vlaštovka
7. 9. 2016

Jožine, já nijak nezpochybňuju platnost rozhodnutí. Jen jej hodnotím jako špatné. Protože je.

*-*
7. 9. 2016

Noo jen doplním, že předtím jsme ještě řešili, že teď největším problémem podpory dětského lakrosu není nedostatek peněz nebo dětí, ale dospělých, kteří by se o potěr starali. Proto se pod hlavičkou SALHu uskuteční seminář, na kterém zazní, jaké to je, vést lakrosový kroužek, různé tipy a triky. Jo a bude to v hospodě.

Calimero
7. 9. 2016

Maconi, Maconi, jsi to ale novinar.... Sasa je Kobzova a ne Kobrova :-)

Maty
7. 9. 2016

Maconi, kdybys to napsal sám za sebe, nechám to. Ale když se samozvaně pasuješ za mluvčího všech rozumných lakrosáků, tak to sa mi zježí aji kudla v kapse, to zavání třešničkami.

Jožin
7. 9. 2016

Kloním se k Vlaštovce. Zrušit ty mastodontí helmy i pro juniory. Samozřejmě za předpokladu, že hráč-ka nemusí nosit optické brýle. Oční klícky jsou dobrá alternativa. Tato ochrana očí bude s největší pravděpodobností bohatě stačit. A další myšlenka, která stojí za úvahu: zavést trest ztráty míče týmu, pokud při útočné střele trefí bránícího hráče do hlavy. Troufám si říct, že opatrnost střelců se výrazně zvýší. Skoro bych si na to tipnul vejplatu. Pak by mohly zcela vymizet i nebezpečné oděrky očního okolí i samotného oka.

Dan "oděrka"
8. 9. 2016

:)))) Taky by se mohlo hrát pěnovým míčkem, nebo úplně zakázat střelu. Pokud by se většina týmů přesunula na umělý povrch, mohl by se míček kutálet po zemi. Ušetřilo by se nejen za helmy, ale i za brankářskou výstroj, za rozhodčí a za nesmyslně drahý brány.

Mates
8. 9. 2016

Omlouvám se Saše Kobrové. Překlep v jednom písmenku vlastně není ani tak velký překlep. Jožin: Napsal jsem to sám za sebe. Ale samozvaně jsem se pasoval za mluvčího všech rozumných lakrosáků. Se s tim smiř. Calimero má pravdu, to tam také zaznělo, jsem to jen nepřepsal z poznámek. Všici, co chcou a možou dělat cosyk pro děcka, nástup.

*-*
8. 9. 2016

A jsme zase na začátku kolečka, pajtašku Macůňku. Jsem rozumný lakrosák, proto podporuju dobrovolnost v rozhodnutí alespoň pro dospělé a teď i možnost "brýlí" bez helmy pro mládež. Tož za mě a spoustu dalších rozumných lakrosáků laskavě nemluv, můj mluvčí nejsi a nebyls.

Jožin
8. 9. 2016

Přidat komentář

Copyright © Böda, 1998-2014 mailto: baxparta@email.cz