WWW.BAXPARTA.CZ

Společenská rubrika

Co si lakrosáci myslí o ochraně očí?

Při čtení dotazníkových komentářů k ochraně očí jsem se někdy úplně tetelil blahem, že jsou lidé, kteří to vidí jako já. A naopak.

Přečtěte si výběr toho nejzajímavějšího z obou názorových táborů. Může vám to pomoci pochopit druhou stranu. Ať už je jakákoliv. Nejde o úplný výpis, ale výcuc toho nej. Číslíčka z dotazníkového šetření jsou jinde.

Je něco, co se týká tématu ochrany očí, co bys rád(a) sdělil(a), ale nikdo se na to nezeptal?

Odpovědi lidí, kteří hrají s ochranou očí
Odpovědi lidí, co hrají bez ochrany očí

Důvody, proč lidé hrají v ochraně očí
Důvody, proč lidé hrají bez ochrany očí

Je něco, co se týká tématu ochrany očí, co bys rád(a) sdělil(a), ale nikdo se na to nezeptal?

Odpovědi lidí, kteří hrají s ochranou očí:

Až by se úraz stal, bude na vše pozdě. Kdo neviděl před lety hráče Gusana Ora na Hermaničkách, jak měl oko velký jak míček, kterým na něj dostal, nepochopí, o čem je tu řeč. Stejné to je s rukama, kde hrozí zlomení prstu, u mě jsou to dva zlomený a je to hned a s následky na celý život.

Hraní v helmě mi přijde jako správná věc a podporuju ji. Jen mi přijde nespravedlivé, když se někomu nařizuje její nošení a někomu ne a to na základě data registrace u SALHu. Vzhledem k tomu, že staré mazáky hrát v helmě nedonutíme a vzhledem k tomu, že životnost hráče se dá počítat v desítkách let, přijde mi blbý, aby i třeba za 20 let byl nucen hrát nový hráč v helmě, když proti němu nastoupí třeba i vrstevník bez helmy…

Já bez mříže nehraju, ale jde i o protihráče, fakt bych nerad někoho zranil, takže budu klidnější, když ji bude mít taky.

Kdo hraje bez helmy je idiot!!! Kdo vyžaduje, aby bez helmy hráli ostatní, je piča!!!

Za mě osobně nebudu brát v potaz názor nikoho, kdo v helmě nehraje a chtěl by ji nařizovat jiným.

Myslím si, že v prvé řadě je za své zdraví odpovědný sám hráč. Je tedy na jeho zvážení (pokud je svéprávný), zda bude helmu, nebo brýle používat. Kolik je evidováno za posledních např. 10 let zranění oka? A kolik zranění kolen? Bude se tedy také uvažovat o povinných ortézách? A ochranných rukavicích? Nechci prudit, jen jsem se zamyslel a nechal se trochu unést :-)

Neblbněte, oči máte jenom dvě. A noste i suspenzory, koulí máte stejně.

Není zde dotaz, zda jsem někoho zranila do obličeje, samozřejmě nechtěně. Nestalo se tak, ale měla bych výčitky svědomí, zvlášť pokud by to mělo následky.

A také k novým hráčům - byla to snaha o kompromis, aby si stávající hráči nemuseli přeučovat na helmu a časem by měli helmu všichni. Taky jsem si to neuměla v helmě představit, ale zvykla jsem si.

Ochrana hlavy (očí) je vhodná i proto, abych třeba já neúmyslně někoho nezranil.

Lakrosové brýle mi nepomohou u rozbitých zubů a nosu, také jsem už měla rozseknuté obočí, proto je helma lepší.

Prosadit povinnost ochrany očí pro nově příchozí je dle mě nutnost. Prosadit to pro všechny by to bylo moc fajn, ale asi je to neprůchodné. Pro mladší 18 let by měli být povinné helmy, nikoli pouze ochrana očí.

Znám pár lidí, co znají nebezpečí a hrajou to dlouho a přestanou hrát, pokud je někdo donutí se chránit. Ano, nic se jim nestalo. Ale nerad bych o ně přišel.

Asi jen klasickou frázi: Kdo používá helmu, chrání tím nejen sebe, ale i svědomí protihráče.

Dle mého názoru by ochrana očí měla být povinná, v každém zápase se setkávám s řečmi, že máme dbát na to, že soupeři hrajou bez helem či brýlí... Nemyslím si, že to je fakt, který přispívá zkvalitnění hry, stále myslet na to, aby jsi náhodou někoho netrefil do obličeje...

Já bych bez brýlí asi nikdy nenastoupila, ale myslím, že je na každém, aby se rozhodl sám za sebe.

Jsem zcela a zásadně PROTI helmám, ať už povinným, nebo nepovinným. Jsou nebezpečné a část hráčů je využívá jako beranidlo. Bejt novým hráčem, nutnost hraní v helmě mě dost možná odradí. Holky v tom navíc vypadaj blbě :) Ergo jsem pro povinné zavedení lakrosových brýlí, na které by v ideálním případě přispíval SALH. Jediné, v čem nemám jasno, je použití brýlí u hráčů, kteří zároveň nosí brýle dioptrické. Tam by holt asi helmy musely zůstat, pokud už nějaký osvícený výrobce nevyvinul lakrosový brejle pro brejlovce.

Na holčičí brýle si lze zvyknout. Pokud kluci argumentují tím, že jim dámský model nesedí, jsem připravena vložit čas i energii do započatí výroby modelu pro kluky. Jsem aktuálně po úrazu oka, protože jsem si jednou zapomněla brýle a nastoupila bez nich (a zde jaksi odpovědnost každého sám za sebe ztrácí sílu argumentace, protože šlo o odpovědnost vůči týmu, kdyby byly brýle povinné, nemohla bych nastoupit, byla bych nasraná, ale stálo by to za to). Úraz oka u mě pravděpodobně bude mít mírný trvalý následek. Ano, byl to "lehký zápas" TYS-BER. Ano, lakros už se ale dávno nehraje při zemi na louce. Ano, noví hráči nastupují do téhle hry a louky nepamatují. Ano, oči máme JEN dvě.

Nemám ráda helmy, podle mě zdrsňují hru. Pro mě jsou nejlepší brýle pro všechny.

Skoro bych řekla, že ochrana očí by měla být povinná pro všechny (buď helma, nebo brýle), ale zaškrtla jsem jen "pro nové hráče". Nejsem si totiž sama jistá u brýlí, nakolik jsou samy o sobě bezpečné. Oči asi ochrání (a splní tím hlavní účel), ale je pravděpodobné, že při některých střetech naopak mohou člověku způsobit zranění - ať už tomu, co je má na sobě, nebo tomu, co do něj narazí. Tohle je dost diskutabilní a proto i tahle otázka sama o sobě by potřebovala nějak statisticky prozkoumat zvlášť... Jestli nositelé (především zatím nositelky) brýlí cítí, že jim jsou spíše k užitku než na škodu. Jestli si někdo vybavuje, kolik zranění vzniklo/nevzniklo, jestli mají pocit, že jim brýle ochránily zrak atp.

Za mě helmy do českého lakrosu rozhodně nepatří. A rozhodně ne skořepinové helmy, které způsobují protihráčům bez helem problémy. A pokud někdo nutně helmu potřebuje, jsou i jiné možnosti, než právě ty skořepinové.

Brýle vnímám jako vhodný konpromis mezi ochranou a pohodlím. Brýle umožňují zachování osobitosti - vím s kým a proti komu hraju a je to pro mě důležité, abych věděla s kým půjdu později na pivo;)

Je něco, co se týká tématu ochrany očí, co bys rád(a) sdělil(a), ale nikdo se na to nezeptal?

Odpovědi lidí, kteří hrají bez ochrany očí:

Myslím, ze by se spíše mělo slevovat z nároků na hráče co všechno musí mít, aby mohli nastoupit na hřiště k zápasu. S Ledvinkou a s Kečupem nás přitáhli na Letnou doslova z ulice, hodili nám dresy a už jsme hráli. Chtít po nás někdo helmu a jednotné trenýrky, tak se na to rovnou vykašleme.

Myslím, ze snaha o nějaké zprofesionalizováni nevede k většímu otevření lakrosu novým lidem.

Prostě se obavám, že povinnost ochrany očí může odrazovat od hraní lakrosu.

Brýle vlastním, ale od chvíle, kdy je jejich nošení volitelné, už v nich nehraju. Z části je to lenost, ale hlavně mi vadí.

Celé je to trochu složitější. Ochrana očí je podle mě důležitá, helma už tolik ne. Co je ale podle mého názoru zásadní, že helmu by měli podle mě používat buď všichni, nebo nikdo. Helma je obecně velmi nebezpečná věc při kontaktu dvou hlav. Určitě jsem pro to motivovat k brýlím...

doplnění k otázce, jestli má být a pro koho ochrana očí povinná: je absurdní, aby byla ochrana očí povinná od určitého ročníku. Buď všichni, nebo nikdo.

Dotazníkové šetření mi přijde velice návodné ve prospěch ochrany hlavy. Lakros není sport tvrdší než házená či fotbal (obě jsem závodně hrál) a v ani jednom z těchto sportu nepřichází v úvahu hrát s kovovou ochrannou pomůckou právě proto, ze se jedna o kontaktní sporty. Uvědomme si, jaké sporty se hraji v helmách a jaké další vybavení hráči mají. Např. boxlacrosse nebo hokej. NIKDE hráči nemají pouze helmy! Je to nebezpečné a nelogické! Nevidím důvod, proč by český lakros měl být výjimkou.

Helma na hlavě protihráče je velké riziko trestu minimalně dvou minut. Jakékoliv cvaknuti o helmu je většinou trestáno, a to i když si hráč s helmou do protihráčovi lakrosky naběhne.

Chtěla bych růžové brýle.

Ještě by zde podle mě měla být otázka: "Byl bys ochoten hrát v helmě v případě, že by pro tebe byla povinná?" Já osobně bych totiž upřímně raději přestal hrát lakros, než abych musel nosit helmu. Za dobu, co lakros hraji, jsem schytal nespočet ran do hlavy (i do očí a celého obličeje; jednou jsem dokonce měl naskrz díru pod rtem způsobenou úderem lokte o zub skrz maso) a žádná mě nedonutila a myslím, že ani nedonutí, helmu nosit. Neumím v ní hrát tak, jak hraju bez ní (a jak hrát chci) a zkrátka mi hra v helmě nepřináší radost a to je přece jen hlavní důvod, proč ten sport hrajeme.

Kolikrát mě trefili do oka? Třikrát!

Lakros je přátelská hra, která nás baví a nemusíme se přece na tom hřišti zabíjet. Každý chodí do své práce/do školy a nikdo si lakrosem nevydělává. Každý má doufám sebeovládání a doufám že nikdo nechce někomu vědomě ublížit. Nemyslím si, že by helmy byly nutné.

Lakrosové brýle vlastním, ale nikdy jsem si na ně nezvykla, tudíž je u mne dotaz na motivaci dotací irelevantní. Problém mám spíš s koleny...

Měl jsem nespočetněkrát monokla, dvakrát vyražený zub a dál hraju bez helmy. Ochranu obličeje zvažuji jen na žádost rodiny.

Můj osobní názor je, že se lakros vyvinul dost na to, aby byla střela hodně nebezpečná. Na druhou stranu rozumím tomu, že pro hráče, co hraje třeba 30 let bez ochrany hlavy by to byl trochu šok, případně důvod k odchodu. Každopádně ať tak či tak, buď musí být ochrana očí povinná pro všechny, nebo jen do 18 let. 90 % nových hráčů, které znám, nechápe, proč je někdo mít nemusí, ať je třeba mladší než on a berou to spíš jako diskriminaci nebo prudu. Rozhodně nejsem pro helmy, když už tak brýle (s povinnou helmou bych nesouhlasila).

Myslím, že je správně, že neplatí pravidlo jen pro nově příchozí hráče. Hlavně z důvodu diskriminace, oddělení nových od "mazáků". Pravidlo by mělo platit pro všechny stejně, maximální omezení je za mě věková hranice. Nošení ochrany očí by mělo být dobrovolné, případně doplněno a nějaké prohlášení s výčtem rizik, které nenošením ochranné pomůcky hráč bere na sebe.

Ochrana očí je důležitá, ale nechal bych to na inteligenci každého jedince.

Ochranu očí bych určitě každému doporučil! Divím se sám sobě že svoje brýle nosím zřídka kdy. V brýlích nemám takový přehled nebo si to možná jen myslím.

Pokud by měla být ochrana očí pro hráče nad 18let povinná, tak pro všechny bez rozdílu. přeji si, aby i pod 18 let stačily pro hráčky lakrosové brýle a nemusely mít v ženské lize helmy povinně!!! Od 18 let výše aby toto rozhodnutí bylo na každém hráči dobrovolné a ne povinné!!!

Ti, kdo chtějí, aby pouze noví hráči měli povinnost, jsou šílenci a jejich logika je pokrytecká. Chcete po někom něco, co sami nemusí dělat, tím mě strašně serete. A na postupnou výměnu generace vám kašlu. Co to jako je? Neboj se, Ledvinko, ty nemusíš, to jen ti noví budou muset. S tím se fakticky jděte vycpat. Buď všichni, nebo nikdo, nebo dobrovolně. To je spravedlivé. Matyáš udělal dobře.

Uvažuji o vyzkoušení kombinované ochrany (mříž + v oblasti očí plexi).

Vyhodnoťte četnost úrazů v podobném dotazníku!

Zvažoval někdo brýle jako se používají např. na squash nebo paintball?

Už nehraju, takže nemám právo vyjadřovat se k tomu, jestli mají být dotace a v jaké výši. Ale ochrana očí se mě, čertužel týká. Celou svojí kariéru jsem hrál v helmě bez klece, nebo štítu. A to kupodivu ani poté, co jsem v roce 1995 málem přišel o oko po zásahu míčkem po rozskoku. Nebylo to povinné, byla v tom i frajeřina. Oko mi doktoři opravili, tak co... Jenže po letech je oko v hajzlu, blbě na něj vidím a trpím šeroslepostí. A najednou si říkám, že jsem si alespoň tu klec na držku měl pořídit.

Důvody, proč lidé hrají v ochraně očí:

Často opakované důvody jsou bezpečnost a obavy ze zranění očí. Dále je výpis zajímavých a obsáhlejších výpovědí

Brejle si beru na tvrdsi zapasy a proti tymum, kterejch se bojim nebo maj vsichni helmy.

Druhý zápas v životě a všude kolem krev z obočí. Bez helmy na hřiště nevlezu.

Jsou týmy, proti kterým bez brýlý je skoro sebevražda hrát

Když jsem nastupovala, bylo to povinné a zvykla jsem si

Mam rád své oči a taky chci ochránit protihráče výčitkám, že mi zničili zdraví.

Musím v nich hrát. Pokud bych tu povinnost neměl, tak hraju bez ochrany očí jako hraju v MLL.

Nechci po zápase místo hospody sedět v Motole. Nechci mít trvalý následky z lakrosu, jako Jára z Blanska.

Nechci přijít o svůj půvab.

O oči se bojím, pár nepěkných zranění jsem viděla zblízka, naposledy letos na jaře u spoluhráčky, která stále není fit... Ve hře mě brýle nijak neomezují, tak proč je nenosit?

Ochrana očí - bez nich se neobejdu a ty jediné mi připadají snadno zranitelné. Nutno podotknout, že 90 % zápasů hraji s ženskými týmy, kde se nijak agresivní hra neobjevuje a jde tedy spíše o prevenci nešťastných náhod.

Po úrazu oka v roce 2007, do té doby jsem hrála bez ochrany hlavy i očí.

Předtím jsem byl šit, viděl jsem i jiná zranění. Bez helmy už nikdy.

Rozbitý nos na Olomouci

Vlastní zkušenost s dvakrát roztrženým obočím. Helmu bych na hlavu nevzala - pohodlí a přesvědčení. Hraju v brýlích.

Vlastní zkušenost, už jsem měla úraz oka i úst a nosu. Cítím se jistěji při obraně, nemusím uhýbat střelám.

Zranění podočnice, 2x operace

Důvody, proč lidé hrají bez ochrany očí

Často se opakuje argument o horší orientaci při hře kvůli omezenému perifernímu vidění apod., či kvůli pocení hlavy. Respektive kvůli radosti z volnosti. Dále je výpis zajímavých a obsáhlejších výpovědí

Nikdy mne nenapadlo hrát v helmě. Nevidím žádný důvod v ni hrát. Považuji helmu za zbytečný vopruz.

Helma je mi velmi nepohodlná, mám pocit, že nic nevidím ani neslyším. V lakrosových brýlích jsem hrála dřív, v této sezóně jsem je neměla k dispozici kromě posledních zápasů a to už jsem nebyla schopná si zpět zvyknout

Volnost pohybu, helma mě omezuje. Brýle jsou snesitelnější, ale riziko zranění očí nepokládám za tak vysoké, abych ochranu nosil.

O hlavu se bojím stejně, jako o kolena či ruce. Mam snad hrát v brnění?

1. Špatný výhled, menší zorné pole - vždy, když jsem zkoušel hrát v helmě, mi vadila mříž, přes kterou je hůř vidět (míček se často umí schovat za jeden z drátů mříže), díky čemuž mám v helmě například větší problém chytit míček. Také zužuje periferní vidění (zhoršuje můj přehled na hřišti) a je v ní tedy špatně vidět do stran (například na hráče, který mi chce dát z boku bodyček).
2. Zvětšuje hlavu - jsem hráč, který často probíhá obranou až k bráně, což vyžaduje spoustu kliček a míchání lakroskou v těsné blízkosti těla. Několikrát se mi stalo, že jsem si o vlastní helmu sám vyrazil míček z lakrosky. Díky velikosti je také snazší zasáhnout lakroskou helmu než hlavu (také je díky zhoršenému výhledu těžší se ráně vyhnout, viz bod 1). 3. Helma je nebezpečná pro ostatní - náraz helmou do těla kolikrát dost bolí, nemluvě o ostrých hranách některých mříží (které několik hráčů používá).
4. Nepříjemný pocit na hlavě (mám raději volnost a helma mi na hlavě zkrátka vadí) + mi přijde, že například malá rána míčkem do hlavy je příjemnější, než do helmy.
Celkově ze mě tyto důvody dělají v helmě horšího hráče, nejsem schopen hrát svoji hru, nesvědčí to mému stylu hry a nutí mě to nahrazovat tyto nedostatky "prasením". Obecně si myslím, že hráči bez helem mají v průměru lepší techniku, než ti s helmami (výjimky samozřejmě existují).

V době, kdy jsem začínal, povinnost nosit helmu nebyla a pak už jsem si na to nezvyknul. Horší orientace v prostoru a horší slyšitelnost.

Protože jsem blb, už tolikrát jsem do očí dostal... Plánuji si helmu pořídit.

Brýle mám, ale nedaří se mi na ně navyknout, v helmě rozhodně hrát odmítám!

Nyní hraji již sporadicky, ale jako mladý elév jsem si myslel, že se mi nikdy nic nestane, což se s narůstajícím věkem mění a začnu-li opět hrát, pořídím si na ochranu očí lakrosové brýle.

Vyznávám kombinační styl hry (a ne styl Aleš Jehlička, Jezevec) a nechci si kazit požitek ze hry nošením helmy, která mě omezuje ve vidění - přehledu ve hře, tím, že je nepříjemné běhat s takovým zařízením na hlavě. Zkoušel jsem to, nebaví mě to s helmou.

V helmě či s brýlemi u nás hrají hlavně mladí. Nikdo ze starších ani jedno nenosí, to bude nejspíš hlavní důvod.

Helma mi při hraní nikdy nevadila, ale bez ní mi přijdou zápasy bezpečnější.

S ochranou očí nevidím pořádně, je to nepohodlné, věřím, že mám dostatečný pud sebezáchovy a dokážu se vyhnout nebezpečné situaci.

Obtěžuje mě. Cítím snížený přehled o hře (omezený rozhled), delší reakční dobu a hlavně ztrátu pocitu volnosti.

Protože nemusím! A helmu nemám, brýle taky ne a ale ani jsem je nezkoušel, jinak samozřejmě volnost pohybu, rozhled, lepší orientace na hřišti.

Jsem líný si brýle pořídit. Volnost jako indián!

Neznám důvod helmu nosit.

Více to naplňuje moji představu lakrosu o přátelském volném sportu

Z brýlí mám otlaky na čele.

Je mi to nepříjemný, strašně se potím a blbě přes to vidím. Kdybych musela hrát povinně v helmě, asi se na to vykašlu.

*-*
26. 7. 2016


Přidat komentář

Copyright © Böda, 1998-2014 mailto: baxparta@email.cz