WWW.BAXPARTA.CZ

Společenská rubrika

Výsledky všelidového dotazníku

Nalijme si čistého vína hned zkraje. Jaké byly mé motivace spáchat dotazník? Ta hlavní byla, že Matyáš v nestřeženém okamžiku pronesl, že dokáže sehnat dotaci na cokoliv. A já ho chytil za slovo s tím, že mu zkusím zjistit, jestli by o to mezi lakroskami byl zájem. Výsledek je, že čtvrtina dotázaných, kteří stále hrají bez ochrany očí, by v případě dotace od SALHu o nějaké ochraně uvažovala. (Matyáši, jsi na tahu!)

Další moje motivace bylo zjistit, jestli někdo nemá nějaký ultimátní argument pro ochranu očí (a ten pak vypíchnout), případně jestli někdo nemá ultimátní argument proti ochraně očí (a toho pak zapíchnout). Žádný ultimátní argument se nezrodil. Buď patříte mezi ty, kteří mají obavu ze zranění svého, u těch měkkosrdcatějších máte obavu ze zranění soupeře - a pak používáte ochranu očí. A nebo nesnášíte mít něco na kebuli, máte rádi volnost a případné zranění pro vás není dostatečně silný důvod se omezovat.

A další moje motivace byla udělat dotazník o ochraně očí, aby se prostě ukázalo, co si lakrosky myslí a aby se to případně využilo na kongresu, až se budeme do krve hádat, jestli má být ochrana očí a jak moc povinná.

Nejsem v tomto tématu nestranný, za Ligu starých bab jsem prosazoval ochranu očí pro nově registrované hráče a budu se snažit o obnovení zrušeného pravidla. Čili jsem zaujatý, vím to, věděl jsem to i před přípravou dotazníku a vím to i po jeho vyhodnocení. Můžete mi vyčítat, že ten dotazník byl metodicky blbě udělaný (byl, poznal jsem to velmi dobře při vyhodnocování, ale to je tak, když to děláte na poslední chvíli), ale jestli mi chce někdo předhodit, že jsem to zmanipuloval, ať si laskavě strčí ruku hluboko do huby a polkne.

Jak to dopadlo?

V českém pražském lakrose se aktivně motá asi 419 lidí (vzal jsem údaj z herních statistik na webu Českého lakrosu, bordel v tom budou dělat ti, co hostují, čili to není přesný údaj, je to jen pro orientaci). Dotazník k ochraně očí alespoň částečně vyplnilo 154 lidí, tedy řekněme 36 procent pražské lakrosové obce. Bude to trochu míň, protože dotazník vyplnilo i 16 duší z Moravy. Čili přesnější bude 32 procent procent pražské lakrosové populace. V celkovém vyhodnocování jsem Moraváky nechal, protože někteří hrají i pražskou ligu, ale nevím kteří všeci a nechtělo se mi to investigovat, protože ne všici uvedli jméno. Je to myslím jedno.

Většina lidí vyplnila všechny relevantní otázky, někteří borci či borky jen to, že hrají nebo nehrají v brýlích, odhlasovali si v otázce o (ne)povinné ochraně očí – a pak šli lovit pokémoni.

Poměr žen a mužů přesně nevím, protože nebylo povinné uvádět jména. Jen pro jakous takous představu: své jméno vyplnilo 33 žen a 77 mužů. To myslím koresponduje s poměrem mužů a žen v pražských ligách. Zbytek využil možnosti anonymity.

Věk a doba

Odpovídali lidi, kteří lakros nehrají ani rok. Odpovídali lidi, kteří hrají lakros „dlouho“ a „ani se neptej“ a „odnepaměti“. Nejdéle hrajícím respondentem je jeden statečný Šedý vlk, který udal 44 let. Jiný Šedý vlk je zase celkově nejstarší respondent – 59 let. Gratulujeme. Nejmladší respondent byl 16 letý zajíc. Jen počkej!

Průměrný věk respondenta je 33 let, medián je 30 let. V průměru respondent hraje lakros necelé 4 roky, medián je 10,5 roku (prsimvás, medián není obdivovatel Médi).

Ale dost kočkování. Jak je to s těmi helmami?

Na otázku „Lakros hraješ...“ odpovědělo celkem 151 respondentů. V helmě s mříží hraje 48 lidí, v helmě s plexisklem 2, v lakrosových brýlích hraje 38 lidí. Dohromady nějakou formu ochrany očí používá 88 dotázaných. A 62 hraje zcela bez ochrany. (Jeden člověk do počtu vyplnil nějaký nesmysl.)

Lakros hraješ...
v helmě s mříží v helmě s plexisklem v lakrosových brýlích bez ochrany
48 2 38 62

V součtu 88 lidí uvedlo, že hraje s nějakou formou ochranou očí. Proč? V drtivé většině případů (81) je pro ně důvodem bezpečnost a obava o své oči. A sedm uvedlo, že helmu musí kvůli věku, dioptrickým brýlím či svému osudu brankáře (nebo kombinaci).

62 lidí uvedlo, že nehraje s žádnou ochranou očí (nebo že ji využijí jen příležitostně). I tato skupina má jeden převládající důvod: jde jim o pohodlí a mít něco na hlavě jim prostě vadí. Pod větším drobnohledem bychom mohli rozlišovat na ty, kterým vadí to, že se jim v helmě potí hlava, na ty, kteří si stěžují na horší orientaci (hůř vidí či slyší), pak bychom našli ty, kterým vadí oboje. Někteří uváděli jako důvod radost ze svobodné hry, kterou jim helma či brýle neposkytují. Vybrané důvody a komentáře tu.

Povinná ochrana očí jen nepovinně

Všichni asi dychtivě čekají na to, jak dopadly výsledky ohledně povinné ochrany očí. Na otázku: „Kongres před lety odsouhlasil, že od určitého roku mají nový hráči hrát povinně s ochranou očí. Nyní výbor toto pravidlo zrušil. Co je podle tebe lepší?“ si ze 150 respondentů 27 lidí vybralo odpověď, že ochrana očí by měla být povinná pro nové hráče (tedy tak, jak se to odsouhlasilo v roce 2009 a jak se to 2015 zrušilo). 52 lidí si myslí, že ochrana očí by měla být povinná pro všechny hráče. A 75 lidí vybralo odpověď, že ochrana očí by měla být nepovinná. Kdo má rád procenta, tak 18 % by rádo povinnou ochranu jen pro někoho, 35 % je pro ochranu očí povinnou pro všechny a 50 % je úplnou svobodu a volně vlající vlasy.

Lakrosová obec, která je ochotná klikat v dotaznících, se tak dělí téměř přesně na zastánce naprosté volnosti a na ty, kteří jsou alespoň pro nějakou míru povinné ochrany, byť se neshodnou na míře povinnosti. Co z toho vyplývá? Že nikdy neuděláte radost všem.

Dotace?

Pak by nás mohlo zajímat, jestli by místo biče nefungoval cukr. Na otázku „Pokud by SALH dotoval pořízení helmy či lakrosových brýlí, motivovalo by tě to k pořízení?“ odpověděla celá hromada lidí, včetně dnešních helmařů a brýlařů - na ty ale prdím, protože z mého pohledu už jsou mimo nebezpečí. Vyfiltroval jsem jen ty, kteří žádnou ochranu očí aktuálně nepoužívají, protože o ty mi tak nějak jde především.

Pokud by SALH dotoval pořízení helmy či lakrosových brýlí,
motivovalo by tě to k pořízení? (Jen lidé, kteří uvedli, že hrají bez ochrany očí)
Ne 30
Spíše ne 8
Nevím 8
Spíše ano 9
Ano 6

Čili 38 lidí vyplnilo ne a spíše ne. 8 lidí neví. Pokud by SALH přispěl na pořízení ochrany očí, pak z 61 lidí by si jich 15 (tedy čtvrtina) nějakou ochranu pořídilo. Dále vyplynulo, že z těchto 15 lidí by devět zvolilo lakrosové brýle, čtyři by vzali helmu s mříží a čtyři by dali přednost helmě s plexisklem. Někteří z nich pak váhali mezi helmou s mříží a helmou s plexisklem, někteří mezi plexisklem a lakrosovými brýlemi.

V dotazníku jsem se ptal ještě na řadu věcí, například na částku, která by byla motivační a pod. Ale protože jsem si dotazník dopředu ozkoušel jen na baxácích, ale ne na skutečných lidech, ukázalo se, že je dotazník blbě připravený a z těchto odpovědí se bez velké bolesti při konsolidování dat nedá vyvodit nic. Leckdo totiž zaškrtl všechny nabízené možnosti, s čímž jsem jaksi nepočítal.

Jsou nějaké další poznatky? Nic, co by člověk neviděl pouhým okem na lakrose. Žádný z pěti respondentů, kteří vyplnili jako svůj tým Iktočante, nemá ochranu očí. Úplně stejně Gusano. Ale třeba z pěti Fabiánek má pět Fabiánek helmu. A mezi 11 Šedými vlky je osm, kteří mají helmu. U Tyšunek je to půl na půl. Vyplnilo devět, helmu či lakrosové brýle má pět, čtyři hrají bez. Paka: sedm v lakrosových brýlích, jedna bez. Berušky: všech šest vyplnivších má lakrosové brýle. Nebo BAX: dva mají ochranu, tři ne. (Dlužno dodat, že autor dotazníku, sám helmofil a aktivista Ligy starých bab, zapomněl dotazník vyplnit, takže nemohl BAXu zlepšit bilanci.)

Přečtěte si výběr nejzajímavějších důvodů, proč lidé hrají v ochraně očí. Nebo proč v ní nehrají. A taky obecně komentáře k tématu ochrany očí. Je to všechno na jedné nepřehledné debatě v extra textu.

*-*
26. 7. 2016


Komentáře k pravidlu:


Slušná práce dík za článek. Z članku lze třeba vyhodnotit, že úspěšnější týmy jsou ty, které útočí bez "ochrany" a střílí kolem hlav těch co "ochranu" mají. Asi se nebojí vystřelit. Ti co střílí přes lidi bez "ochrany" se bojí vystřelit, aby někoho nezranili. :-)

konspirator
4. 8. 2016

Super anketa, jistě pracná a zabrala hodně času, takže i já chválím trpělivost a proaktivnost. Na základě důvodů, uvedených v článku, proč helmu nenosit, jsem se rozhodl, že ji po 20 letech sundám. Zjistil jsem, že mám špatnou orientaci. Doufám, že moje žena to příjme s nadhledem sobě vlastním. Takže ji nabízím i s mřížkou k prodeji a to za 4 kofoly. Při rychlém jednání sleva!! Je to bílá helma CCM v dobrém stavu, jako beranidlo určitě ještě poslouží. Je na ní pár šrámů od lakrosek a jen díky ní jsem vybojoval pár přesilovek i když to jen ťuklo. Teď už soupeře nebudu omezovat tím, že by mohl být vyloučen zbytečně. Uzavřel jsem lepší pojistku a cítím se svobodně. Tak teď doufám, že už se nikdy na lakrose nezpotím. :))

Mates
5. 8. 2016

Helma prodána:-)

Mates
5. 8. 2016

Asi víte, že mám po zásahu tenisákem od Hingisové zlomenou lícní kost. Nyní budu požadovat, aby všichni tenisté a tenistky hráli v přilbě s krytem obličeje nebo aspoň v ochranných "brýlích". Škoda, že už je helma prodaná, hned bych si ji rezervovala a po návratu z Lednové řeky ji koupila.

Andrea Hlaváčková
13. 8. 2016

Ahoj Andreo, zdravim tě a sem rád, žes to sem konečně napsala. Ta helma ti bude náramně slušet, protože na ten tvůj ksift už se nedalo dívat. Takhle aspoň nebudu mít noční ejakulace a bude klid :)

lakrosový hráč
14. 8. 2016

Každopádně také děkuji za anketu, jsou to samé zajímavé poznatky. Byť výpovědní hodnota je menší než mohla být. Jen pár bodů stejně to nestojí za to rozebírat: 1. dotazník jsem vyplnil 2. podle mě většina argumentů proti nošení helmy zvláště u těch co ji nenosí jsou liché. Kolik kdo vyzkoušel helem či brýlí než něco takového napsal? Nehledě k argumentu vycvičených - když v helmě koukáš i na televizi tak se naučíš a zvykneš ;) 3. Nezazněl dle mě jeden z hlavních argumentů že technika se změnila a zatím co rychlost lakrosek a střela je s novými výplety min 3-4* slinější tak proti tomu nic krom helem či brýlí nepřišlo a také si myslím že min nový hráči, min do prvního zranění nevědí do čeho jdou. A pak už je pozdě a dotaz v doztazníku který se nedá zařadit zní - Kolik lidí po úrazu obličeje přestal hrát? 4.Dle mě povinost nezletilých je nasnadě a u ostatníh bych zvážil třeba rok povinně s ochranou očí, ale samozřejmě je to těžká otázka.

Rumák
22. 8. 2016

Zvykneš si i na amputovanou nohu..

Rumáku
23. 8. 2016

zvykneš si al na zápasech si oc nezaběháš, tak jako bez oka nechytíš

Rumák
25. 8. 2016

Úplně tu vypadl ten argument, že helma je nebezpečná pro okolní hráče. I pokud sami helmu mají.

M.
26. 8. 2016

A kdo ztratil voko, ty chytráku?

Rumovému
27. 8. 2016

Argument, že helmy jsou nebezpečné ostatním hráčům zaznívá tu: http://baxparta.cz/vypis_clanku.php?id=2016072601

*-*
30. 8. 2016

Myslim v tomhle shrnuti..

M.
31. 8. 2016

Myslim v tomhle shrnuti..

M.
31. 8. 2016

Ano asi jsem chytrák neztratil jsem OKO ani chuť hrát, ale nevim nakolik je to má zásluha a nebo vděčím "náhodě". A zas budu za vola a je mi to úplně u prdele, ale jsem nebezpečný mám-li helmu je jen o tom jsem-l úplný kretén a nebo používám něco co může ublížit, chápu já jako helmu s kšiltem... pak jsem částečný kretén. A zase za vola pokud to nepoužívám k prorážení, tak nemohu ublížit- a jinak kolik známe úrazů útokem helmy? A kolik úrazů oka?

Rumák
2. 9. 2016

Přidat komentář

Copyright © Böda, 1998-2014 mailto: baxparta@email.cz