WWW.BAXPARTA.CZ

Ohlasy Kongresu

Osobní zpověď potrefené bafuňářky: dvě oči nejsou zas tolik

Hala zaplacená SALHem

Verča Kastlová zrovna nedělá krávu.

Foto: Jaroslav Hirnšál, www.foto-hirnsal.cz

Lakros mě začal opravdu bavit, až když jsem v 18 letech mohla na hřišti sundat helmu. Viděla jsem míčky, viděla jsem, kam běžím, vnímala hru periferně a celkově se mi hrálo lépe. Najednou se mi otevřely nové lakrosové obzory. Volnost, svoboda, paráda.

Před devíti lety jsem na turnaji v Českých Budějovicích skončila v nemocnici s lehce otřeseným okem – a turnaj jsem nedohrála. Měla jsem super monokl a všichni mě litovali. Oko se do dvou týdnů napravilo a já utratila pár stovek za lakrosové brýle, které už jsem pak nikdy na zápasy nesundala. I když je v nich vidět hůř, než bez nich. Ale furt lepší než helma.

Před dvěma měsíci jsem dorazila na zápas s Beruškama – bez brýlí. Zapomněla jsem je na turnaji ve Vyškově. Zápas s Beruškama neměl být nijak dramatický a tak jsem nastoupila. Přece nebudu dělat krávu kvůli brýlím. Chvíli se hrálo, a pak přišel zásah, potopená. Vůbec to nebyla prudká rána. Ale sedla. Vlevo tma, vpravo záchranka.

A od té doby nemohu hrát. Díky pomoci všech kolem se léčím na geniálním pracovišti Ústavu leteckého zdravotnictví. Jestli půjde o zranění s trvalými následky se ukáže až za půl roku. Uvidíme.

Některé zkušenosti jsou nesdělitelné. Vedu teď leckdy ostrou debatu. Někteří lidé nechápou, proč najednou tak vehementně prosazuju lakrosové brýle. Kvůli tomu, že jsem měla úraz oka.

Profi výstroj

Verča v době, kdy hrála v helmě a nic neviděla.

Foto: neznámý vojín

Lakros se už dávno nehraje při zemi na louce s Plechatovejma lakroskama. Staré hráče novým kouskům naučíš, ale nové, co louky nepamatují, lakrosové brýle neodradí. Ve velkém lakrosu se brýle zavedly po těžkém úrazu jedné hráčky i na trénincích – bez výjimky a povinně.

Z osobní zkušenosti vím, že je těžký dělat krávu a nenastoupit do pohodového zápasu jen kvůli tomu, že si člověk zapomene brýle. Vím, že i v nedramatickém zápasu pohodového tempa může padnout zásah, potopená.

Paradoxní na celé věci je, že zrušení povinnosti ochrany hlavy a očí pro nově registrované hráče prošlo i díky mé nepozornosti. Považuji to za svoji bafuňářskou chybu, protekly mi mezi prsty nějaké důležité maily a nechtěně jsem odsouhlasila něco, s čím nesouhlasím. Obecně si myslím, že co schválil kongres, by měl i zrušit kongres.

Věděli jste, že skoro všude na očním při měření očního tlaku koukáte na zelenou tečku, než to foukne do oka, ale u doktorů pro letce koukáte na startovací dráhu a na konci je barevné letadýlko?

Hele, dvě oči není nijak moc.

Verča Kastlová
12. 7. 2016Zobrazit všechny komentáře k článku  |  Přidat komentář
helmu nenosím na parádu :) Elis 5 26. 7. 2016
Copyright © Böda, 1998-2014 mailto: baxparta@email.cz