WWW.BAXPARTA.CZ

Společenská rubrika

Lakrosová konjunktura?

Hala zaplacená SALHem

Nakoupily se brankářské výstroje, lakrosky, sítě, dresy, a letos se uskutečnil první dětský zimní turnaj v hale

Foto: ?

Ještě nedávno se konaly dětské turnaje, kterých se účastnily jen tři týmy (z toho dva vedl Guma). O lakrosový kroužek na Barrandově nebyl zájem a škola hrozila, že ho zruší. Jednou mi na trénink přišla jediná holčička, která si navíc zapomněla lakrosku. Na nic nebyly peníze. Byla to prostě mizérie a nezdálo se, že by měl český lakros budoucnost. Jak to vypadá dnes?

Kroužek se podařilo zachránit jen tak tak. Škola nás hodila přes palubu, ale vzal si nás pod křídla Dům dětí a mládeže Prahy 5, který nám zaplatil pronájem tělocvičny a dokonce nám platí mzdu. Děti prý vůbec nesportují a město ochotně podpoří každý sportovní kroužek. Přišel jsem na úvodní trénink tohoto školního roku a dostavilo se na něj 31 dětí, slovy TŘICET JEDNA. Myslel jsem, že mi z nich hrábne. To už nebyla práce pro Jarmilu a mě, naštěstí nám s nimi pomáhají holky, které Jarmila kdysi trénovala. Dřív jsme jezdili na turnaje se třema děckama a doufali jsme, že je k někomu přifaříme - dneska máme jeden nebo dva vlastní týmy. Na turnajích bývá pět šest týmů.

Pak se mi ozvali z DDM, že dostali nějaké peníze a že si můžem nakoupit vybavení, jaké potřebujeme. Zároveň Matyáš dokončil začlenění českého lakrosu pod Českou lakrosovou unii a oznámil, že můžeme mezi dětské týmy rozdat celkové dotace několik desítek tisíc korun. Nakoupily se brankářské výstroje, lakrosky, sítě, dresy, a letos se uskutečnil první dětský zimní turnaj v hale (díky SALHu, který nám ji pronajal) - a další peníze pro děti budou i letos.

To už vypadá líp, co? Ale pořád je spousta věcí, co by se pro rozvoj lakrosu měly udělat:

1. Hlavně - zachovat žákovské týmy v 1.ŽŽL. Přál bych vám vidět, s jakým obdivem vzhlíží menší děti ke klukům, kteří hrají ligu. Je to pro ně velká motivace. Naopak by se jejich výsledky měly počítat normálně do tabulky, ovšem bez možnosti jet na mistrovství. Vím, že se to někomu nelíbí, ale Bobři se během dvou sezón ohromně zlepšili a to je přece cílem – rozvoj.

Profi výstroj

Vyzbrojeni, vystrojeni.

Foto: Foto-Hirsal.cz

2. Dále je třeba tu a tam podniknout nějaký nábor nebo PR akci. Ideální jsou pro to dětské sportovní akce, které pořádá město, škola nebo DDM. Postaví se brána a pak se dětem pořád dokola vysvětluje, jak se lakroska drží a že je lakros supr sport. Na těchto akcích je krásně vidět rozdíl mezi lakrosem a jinými sporty, které mají koncepci péče o mladý – mají náčiní, několik lidí, dodávku s logem klubu, ozvučení, hry a odměny… Já tam seděl s polorozpadlou bránou, třema lakroskama a těch pár tenisáků mi děcka ztratily během půl hodiny. Tady je velký prostor na zlepšení a navíc na to teď jsou peníze, už jen sehnat ochotné lidi.

3. Chce to víc klubů nebo kroužků. Pro dost rodičů je překážkou, že jsou lakrosové kroužky hodně z ruky, nechtějí pouštět osmi- nebo desetileté děti dojíždět na Barrandov za Trilobitama nebo na Vypich k Tajfunu. Kdyby bylo po Praze kroužků několik, budou si rodiče moct líp vybrat a spíš to s dětmi zkusí. Založit kroužek není tak těžké, chce to jen ideálně dva lidi, kteří se tomu chtějí věnovat. Taky jsem si dlouho myslel, že „na to nemám čas“, ale s trochou vůle si tu hodinu týdně může zařídit každý. Rád předám zkušenosti s organizací, kdo by měl zájem.

4. Domácí hřiště. Kromě lepší kvality je přínosem i to, že je lakros k vidění na více místech, kde může někoho nalákat. Když jsme koncentrovaní na Vypichu, místní lidi spíš otravujem. Proto doporučuju si domácí hřiště pořizovat. Asi to bude chtít víc branek, ale to není žádný problém, možná by to mohl podpořit SALH?

5. Mentoring. Když už vznikne nějaký tým v druhé lize, tak mu chvíli trvá, než se tak nějak rozkouká a naučí se týmově hrát. Musí si to osvojit z ligových zápasů proti lepším týmům. Hrozně by mu ale pomohlo, kdyby k nim tu a tam hostoval z první ligy nějaký zkušený hráč, který by je ve hře trochu komandoval, upozorňoval na chyby a pomohl jim s taktikou. Pro tým je to ohromná vzpruha, rychle se zlepší a víc je baví hrát (za nás hrál jednu sezónu Benito a ze dna druhé ligy jsme postoupili do první). Kdo z prvoligových hráčů má trochu čas, ať zváží, jestli by nechtěl tímhle způsobem přispět. A především bychom měli tleskat Jarmile, Gumovi, Vladkovi, Věrce a Fabiánům a všem, kteří se o dětské týmy starají a pomáhají na trénincích. Je to hodně práce a nervů a občas to je i trochu nevděčné, ale jste skvělí, že se o děti staráte a patří vám velké díky.

To, že můžeme hrát lakros, není samozřejmost. Někdo to pro nás vymyslel a zorganizoval. A pokud to nechceme jen zkonzumovat, měli bychom to udržovat a rozvíjet.

Calimero
3. 6. 2016Zobrazit všechny komentáře k článku  |  Přidat komentář
díky Calimero a ostatní !!! Vlaštovka 7. 6. 2016
Copyright © Böda, 1998-2014 mailto: baxparta@email.cz