WWW.BAXPARTA.CZ

Ohlasy Kongresu

Změny v pravidlech i soutěžním řádu. Kdo dočte až nakonec, dozví se o Knize příkladů

Co je nového v pravidlech?

Zmizely všechny poznámky. Nezmizely docela, přesunuly se do Knihy příkladů. Kniha příkladů je vlastně taková rozepsaná příručka aplikovaných pravidel, viz dole. Ale zpět k pravidlům. Níže vypisujeme poznámky Buratina a Matyáše k těm nejvýznamnějším změnám.

Od teď je středová čára vždy součástí právě opačné strany, než na které hráč stojí. Čili pobíhá-li útočník po své útočné půli a při běhu se tkne středové čáry, pak je to čára. Je to stejný jako u brankoviště. Do teď byla čára součástí té části hřiště, na kterém se hrálo. Mohlo se beztrestně šlápnout na čáru. Nesměla se jen překročit. To už ale tak není, což pochopíte, když si přečtete těch pár vět před touto drzou poznámkou.

Ne každý faul na hlavu je nutně za pět. Takový ty nechtěný, nezamýšlený a ne nebezpečný kontakty lakrosky s hlavou neznamenají automaticky bůra. Jo, takový to, když každý ví, že to nebyl faul, spíš že hráč vlastní hlavou drnkl do cizí lakrosky, tak to. Ono to stejně ti citliví rozhodčí tak dělali, tak je to takové sladění pravidel se zavedenou praxí.

Nově platí, že pokud útočník běží dát gól a poslední obránce mezi ním a bránou ho jemně zprasí, pak to sudí má posoudit binárně: buď hned pískne faul a dá trestné střílení (lidově nájezd), nebo dá výhodu, ale pak už nemůže dát nájezd (tedy trestné střílení). Podle vedení to rozhodčím usnadní život tím, že nebudou muset řešit nějaký dohadování.

Běh za bránu a následný rozhoz přestane být příležitostí pro handrkování, jestli je Homas rychlejší než Calimero. Pokud se pustí do tohoto souboje, ale rozhodčí zapíská, protože míč je někde v prdeli, pak rozhoduje to, jestli jsou v době písknutí oba od míče stejně daleko. Je sice jasné, že Kalič by Homase dal i s betony, ale z čistě humanitárních důvodů se to dá písknout právě v té chvíli, kdy jsou na zároveň. Pokud to Homas vzdá dřív, než se rozhodčí stihne nadechnout a písknout, pak má míč Kalič. Jasný jasný.

Co je nového v soutěžním řádu?

Soutěžní řád skoro nikdo nikdy nečetl. Nicméně je to důležitý dokument, v kterém se udály dvě změny, jedna nevýznamná, jedna fatální. Nevýznamná, leč zajímavá je, že se mění důsledky kontumace. Pokud tým může za to, že rozehraný zápas skončí kontumací, pak se žádnému jeho hráči nepočítá žádná kanada, góly, ani náhry. Za to se jim počítají tresty. Tým, který za nic nemůže a nijak se neprovinil, má výhodu v tom, že jeho hráčům se všechny body počítají. Ale i tresty. Zas úplný vylomeniny možný nejsou.

Významná změna je, že hráči starší 18 let nemusí mít helmu nebo lakrosové brýle. To je průser jak vrata, viz tenhle hejt.

Novinkou na knižním trhu je Kniha příkladů. Tu dala dohromady banda grafomanskej lakrosáků s mesiášskym syndromem. Během bezesných nocí v hospodě nadatlovali všemi prsty přes 48 tisíc znaků, které mají vyjasnit některé s lakrosem neodmyslitelně spjaté situace. Třeba když vyprší čas a rozhodčí pískne, aby zápas ukončil. A v průběhu hvizdu padne gól. No tak gól neplatí, páč jak vysvětluje Kniha příkladů, zápas byl ukončen počátkem hvizdu. Je tam těch věcí víc, některý technický ke způsobilosti hřiště a hráčů a týmů, jiné čistě herně herní.

Je třeba možný, že najdete nějakou chybu, tak si nechte hejty na jindy a napište autorům koment.

*-*
16. 3. 2016


Komentáře k pravidlu:


Snad nás neukamenujete, dělali jsme co jsme uměli. A není to v žádném případě konec práce - spíše vlastně jen začátek. Máme plán obsahující další kroky včetně školení rozhodčích, testy, zvýhodněné odměňování pro proškolené rozhodčí, natočení instruktážního videa a další. Tak teď se chvíli snažte zase vy - čtěte, přemýšlejte a pískejte :-)

Buratino
17. 3. 2016

Přidat komentář

Copyright © Böda, 1998-2014 mailto: baxparta@email.cz